Muzyczne popołudnie ze skrzypcami w roli głównej

18th Oct 2023   J. O.

W niedzielę 8 października w kościele parafialnym w Sterdyni został zaprezentowany koncert „Kolory Mazowsza”. Wydarzenie obyło się w ramach obchodów 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Gwiazdą koncertu był wirtuoz skrzypiec i multiinstrumentalista Bogdan Kierejsza, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Muzyk koncertował niemalże na wszystkich kontynentach, a recenzje z jego występów były entuzjastyczne. Jest kompozytorem muzyki m.in. do ponad 200 filmów i ilustracji muzycznych do rozmaitych spektakli tanecznych i układów choreograficznych. Występuje z wieloma zespołami i orkiestrami, również symfonicznymi.

W Sterdyni skrzypcom towarzyszył instrument klawiszowy, gitara akustyczna, gitara basowa i perkusja. Muzycy pod wodzą mistrza zaprosili obecnych w znakomicie zaaranżowaną barwną podróż w wiele zakątków świata. W programie znalazły się utwory znane i cenione zarówno w Polsce, jak i na całym świecie: melodie z oper, kompozycje znakomitych skrzypków, filmowe tematy muzyczne i inne. Wymienię przykładowe cztery utwory: Kaprys – Niccolò Paganini, Oblivion – Astor Piazzolla, La Boheme – Charles Aznavour, Tico Tico – Zequinha de Abreu. Liczni słuchacze byli zachwyceni wykonaniami i doborem repertuaru, a także sposobem prowadzenia koncertu przez Bogdana Kierejszę, który okazał się również wirtuozem słowa. Ponad godzinne muzyczne popołudnie było wypadkową niezwykłego talentu, wrażliwości, gorących rytmów i pozytywnych emocji, więc artystom dziękowano owacją na stojąco. Nie obyło się bez bisu. Należy też wspomnieć o wyjątkowej scenerii – barokowa sterdyńska świątynia jest jedną z najpiękniejszych w diecezji drohiczyńskiej, a po niedawnym remoncie odzyskała swój dawny blask.