Orszak Trzech Króli w Sokołowie Podlaskim

17th Jan 2024   UM Sokołów Podl.

Święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwane świętem Trzech Króli, było okazją dla społeczności Sokołowa Podlaskiego do radosnego zamanifestowania swojej wiary poprzez uczestniczenie w Orszaku Trzech Króli.

Ulicami Sokołowa Podlaskiego, już po raz siódmy, przeszedł Orszak Trzech Króli. Wzięły w nim udział całe rodziny! W pięknych przebraniach pasterzy, aniołów, rycerzy, dam dworu podążali w orszakach poszczególnych królów. W role tegorocznych królów, Kacpra, Melchiora i Baltazara, wcielili się trzej księża z poszczególnych parafii sokołowskich: ks. Grzegorz Konopacki z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego, al. Amos Makasa z para􀏐ii pw. ks. Jana Bosco oraz ks. Tomasz Łapiński z parafii Niepokalanago Serca NMP (konkatedra). Aby wieść o Trzech Królach mogła dotrzeć do wszystkich mieszkańców miasta, każdego roku trasa pielgrzymowania do stajenki przebiega inaczej. Zgodnie z tradycją, Orszak rozpoczął się Mszą Świętą, która w tym roku odbyła się w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP o godzinie 9:30. Po Mszy Świętej Orszak wyruszył ulicami: Kilińskiego, pl. ks. Brzóski, Magistracką, Sadową i Wolności aż do Trawnika Coolturalnego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury, gdzie tam w sokołowskiej Stajence, przy śpiewie
pięknych kolęd w wykonaniu ZPiT “Sokołowianie”, oddano pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi, Maryi i Józefowi. Orszak prowadził Zespół Pieśni i Tańca “Sokołowianie” w ludowych strojach, rycerze z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, pastuszkowie, aniołki, przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. Podczas Orszaku uczestnicy obejrzeli scenki w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej Curie oraz z Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego. Uczniowie z Zespołu Szkół Salezjańskich, sokołowskich przedszkoli i żłobka, przygotowali Bramę do Nieba, którą uczestnicy Orszaku chętnie przekraczali. Przy Sokołowskim Ośrodku Kultury przygotowana była sokołowska Stajenka, w której Królowie pokłonili się Świętej Rodzinie i złożyli w darze swoje cenne dary: złoto kadzidło i mirrę. Na zakończenie głos zabrał zastępca Burmistrza Sokołowa Podlaskiego Krzysztof Dąbrowski, ks. Sylwester Pawlak, zastępca Dyrektora Zespołu Szkół Salezjańskich. Podziękowali wszystkim organizatorom Orszaku oraz uczestnikom. Całość zakończyła się modlitwą Anioł Pański i błogosławieństwem ks. prałata Andrzeja Krupy. Organizatorem sokołowskiego Orszaku Trzech Króli był Zespół Szkół Salezjańskich “Lux Sapientiae” we współpracy z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, Urzędem Miasta Sokołów Podlaski, Miejską Biblioteką Publiczną oraz sokołowskimi szkołami, przedszkolami i żłobkiem.


Komentując akceptujesz naszą politykę prywatności.