V ligowe podsumowanie
Zakończyła się jesienna runda rozgrywek V ligi, grupy II sezonu 2024/2025. Teraz piłkarze udadzą się na zasłużony odpoczynek, a od stycznia przyszłego roku szlifować będą formę do decydującej rozgrywki. Dla rywalizujących drużyn, cel przed wiosenną rundą będzie różny. Jedni będą martwili się o utrzymanie statusu piątoligowca, inni – powalczą o promocję do wyższej klasy rozgrywek.
W zdecydowanie dobrych nastrojach ligę zakończyli piłkarze Mazura Karczew, którzy w stawce okazali się najlepsi jesienią. Po ubiegłorocznej degradacji z IV ligi, działacze robili wszystko, aby rozbrat z tą klasą rozgrywek nie trwał dłużej niż rok. Po pierwszych niepowodzeniach (m.in. porażka 0:6 z LKS Promna), piłkarze ustabilizowali swoją dyspozycję i zaczęli regularnie punktować. Duża w tym zasługa doświadczonego Wojciecha Trochima, który był siłą napędową lidera. Jeżeli przez zimę nie zdarzy się nic nieoczekiwanego, Mazur będzie głównym faworytem do zajęcia jednego z dwóch premiowanych awansem miejsc.
Dwa punkty za liderem plasują się Ożarowianka Ożarów Mazowiecki i Energia Kozienice. Dla drużyny z Ożarowa ten sezon rozpoczął się fantastycznie. Po 6 kolejkach mieli komplet punktów i aż 23 strzelone gole przy 5 straconych. Niestety od 6 kolejki coś zacięło się tak dobrze funkcjonującej maszynie podopiecznych Piotra Biechońskiego. Ta zapaść trwała przez 4 kolejki i dopiero zwycięstwo w szczęśliwych okolicznościach w Karczewie z Mazurem 1:0 odmieniło nieco oblicze zespołu. Z jesiennej rundy mogą być zadowoleni sympatycy Energii. Drużyna praktycznie przez cały czas prezentowała równą formę, nie zanotowała jakiś większych wpadek, a o miejscu w tabeli zadecydowały bezpośrednie przegrane starcia zarówno z Mazurem jak i Ożarowianką. Zapewne kozieniczanie jak i drużyna z Ożarowa Mazowieckiego nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i wiosną włączą się do rywalizacji o awans.
Zespoły, które zajmują lokaty 4-6 już mają trochę większe straty do dwóch premiowanych promocją miejsc, bo odpowiednio 7 i 9 punktów. Sporym zaskoczeniem w tym gronie są rezerwy Znicza Pruszków, ale trzeba przyznać, że beniaminek swoją postawą w pełni zasłużył na słowa pochwały. Młodzi futboliści prezentowali otwarty, ofensywny futbol o czym najdobitniej przekonała się Ożarowianka, którą pruszkowianie rozbili na wyjeździe 4:0. Dodatkowo doświadczenie zebrane w I rundzie powinno procentować wiosną. Wysoko w tabeli zakończyli rundę piłkarze Podlasia Sokołów Podlaski. Ostatnie cztery z rzędu wygrane mecze ligowe podopiecznych Piotra Kardasa, od razu poprawiły lokatę jak i humory piłkarzy tego klubu. Aż szkoda teraz, że początek rozgrywek nie był zbyt udany dla drużyny z Sokołowa Podlaskiego, którzy większość spotkań kończyli podziałem punktów. Warto zaznaczyć, że Podlasie nie przegrało meczu z żadną z drużyn, która je wyprzedza bezpośrednio w tabeli. Pierwszą szóstkę zamyka kolejny z beniaminków – Naprzód Zielonki. Po zebraniu tzw. frycowego i dwóch remisach na inaugurację, drużyna Naprzodu z meczu na mecz rozkręcała się prezentując ofensywny futbol. Cztery z rzędu zwycięstwa, szybko zadomowiły ten zespół w czołówce tabeli. Niestety w odróżnieniu od Podlasia największym mankamentem drużyny były porażki z wyżej notowanymi rywalami. Szalę goryczy dopełnił ostatni ligowy mecz i porażka u siebie z Escolą Warszawa. Podsumowując na pewno jesień na plus, ale przed rewanżową rundą włodarze klubu mają nad czym pracować.
Kolejną grupę drużyn tzw. środka tabeli tworzą LKS Promna, LKS Chlebnia i KS Raszyn. Zespoły te jesienią cechowała przede wszystkim niestabilna forma. Obok dobrych występów, drużyny notowała wiele niespodziewanych porażek, stąd po pierwszej rundzie zajmują miejsce adekwatne do prezentowanych umiejętności. Największy chyba jednak zawód spotkał sympatyków z Raszyna, bowiem po pozyskaniu tak doświadczonych graczy jak: Jakub Kosecki, Łukasz Gikiewicz czy Marcin Burkhard liczyli na szybki powrót do grona czwartoligowców, a tymczasem wszystko wskazuje, że pobyt raszynian w tej klasie rozgrywkowej potrwa znacznie dłużej niż rok.
Sporty zawód sprawiły też rezerwy Radomiaka Radom, które tradycyjnie przed sezonem wymieniane był w gronie kandydatów do awansu. Niestety kilka nieprzewidzianych splotów okoliczności, sporo kontuzji czołowych mimo młodego wieku graczy, zmusiły do sięgania po jeszcze młodszych. Trener Roland Thomas wystawiał w pierwszym składzie zawodników z rocznika 2007 i młodszych. Mimo wszystko drużyna ma spory potencjał i po zebraniu niezbędnego doświadczenia może być groźna dla najlepszych. Poniżej oczekiwań wypadła też Żyrardowianka Żyrardów. Zaledwie 18 zgromadzonych punktów to niski wynik jak na potencjał jakim dysponuje ta drużyna. Skuteczny Damian Rakoczy to zbyt mało atutów w rywalizacji z rywalami. Zimą zespół ten czeka sporo pracy, ale szkoleniowiec drużyny Paweł Małecki nie z takich wychodził opresji.
Zespoły z miejsc 12-16, to grupa ekip dla których wiosna będzie walką o przetrwanie i przedłużenie ligowego bytu. Stawkę drużyn otwiera Pogoń II Siedlce. Młodzież reprezentującą „dwójkę” jesienią spisywała się bardzo przyzwoicie i zanotowała kilka cennych występów. Szczególnie na pochwałę zasługuje remis z Ożarowianką czy wygrany ważny mecz w Milanówku. Gdy wiosną zaprezentuje podobne walory, to raczej nie powinna mieć kłopotów z utrzymaniem się w lidze. Po degradacji tegorocznej z IV ligi, długo w nowych realiach nie mógł się odrodzić Drogowiec Jedlińsk. Przez pierwszą cześć rozgrywek drużyna była dostarczycielem punktów. Nie pomogła też zmiana trenera. Dopiero po przyjściu do zespołu Jakuba Jastrzębskiego, zespół pokazał nową jakość Szkoleniowiec ten tchnął nadzieje i pozwolił zawodnikom uwierzyć we własne siły. Warto podkreślić, że Drogowiec w ostatnich 5 meczach jesieni zgromadził 13 z 14 zdobytych punktów w całej rundzie. Pozwala to z optymizmem patrzeć na poczynania Drogowca w rewanżowej rundzie. Z dużymi problemami borykała się Escola Varsovia Warszawa. Zespół mający w swoim składzie w większości młodych i niedoświadczonych zawodników nie zawsze potrafił sprostać wyzwaniom. Do tego przyszły kłopoty natury organizacyjnej, co też nie było bez wpływu na postawę. Na szczęście wygrany ostatni mecz nieco poprawił nastroje w zespole. Ciężką jesień przeżywali gracze Prochu Pionki. Tu w przypadku beniaminka różnica klas rozgrywkowych zwłaszcza w pierwszej fazie rozgrywek aż nadto była widoczna. Dopiero efekt ‘nowej miotły”, zastąpienie na stanowisku szkoleniowca za Pawła Góraka, Robertem Rogalą dało nieco wymierne korzyści. Nie ma jednak co ukrywać, że zarówno przed trenerem jak i zawodnikami dużo pracy i wylanego potu w okresie przygotowawczym. Zapewne potrzebne są wzmocnienia na kilku pozycjach, bo inaczej przygoda z V ligą potrwa tylko rok. W najgorszej jednak sytuacji znaleźli się gracze Milana Milanówek. Zaledwie 5 wywalczonych punktów to bardzo slaby bilans. Do tego tylko 7 strzelonych goli nie napawa optymizmem. Milan też zapisał się niechlubnym rekordem, przegrywając jedenaście spotkań z rzędu. Bez radykalnych zmian w klubie, już dzisiaj możemy mówić z dużym prawdopodobieństwem, że los drużyny jest przesądzony.
V LIGA W STATYSTYCE
Najwięcej zwycięstw w lidze: Mazur - 11, Ożarowianka i Energia po 10,
Najmniej zwycięstw w lidze: Milan - 1
Najwięcej remisów w lidze: Podlasie - 6
Najmniej remisów w lidze: Pogoń II - 1
Najwięcej porażek w lidze: Milan - 12
Najmniej porażek w lidze: Mazur, Ożarowianka, Energia – po 2
Najwięcej strzelonych goli: Mazur – 45, Energia – 41,
Najmniej strzelonych goli: Milan - 7
Najmniej straconych goli: Ożarowianka - 16
Najwięcej straconych goli: Milan – 46, Escola Varsovia – 40,
Najlepiej punktujący zespół u siebie: Energia – 19 pkt, Naprzód – 18 pkt
Najsłabiej punktujący zespół u siebie: Proch – 5, Milan 4 pkt.,
Najlepiej punktujący zespół na wyjeździe: Mazur – 18, - Ożarowianka – 17 pkt;
Najsłabiej punktujący zespół na wyjeździe: Milan – 1, Escola Varsovia – 4 pkt,
Najwięcej goli strzelonych u siebie: Naprzód – 24, Energia – 23,
Najwięcej goli strzelonych na wyjeździe: Mazur – 26, Znicz II – 21,
Najmniej straconych goli na wyjeździe :Ożarowianka – 8, Energia – 9,
Najmniej goli straconych u siebie – Znicz II, Ożarowianka – po 8
Najwięcej goli straconych na wyjeździe: Milan – 25, Escola Varsovia – 23,
Najwięcej goli straconych u siebie: Milan – 21,
W sumie rozegrano 120 spotkań i strzelono 473 gole, co daje średnią 3,94 gola na mecz. W 57 przypadkach wygrywali gospodarze, tylko 22 mecze zakończyło się remisem, a 41 razy triumfowali goście. Jeden mecz zakończył się walkowerem Ożarowianka – Promna 3:0 (na boisku padł rezultat 3;1). Najwięcej zwycięstw gospodarze zanotowali w 3, 4, 6, 7, 11, 13, 15 kolejce – po 5, najmniej w 1, 5, 12 kolejce – po 2. Najwięcej remisów padło w 2, 5, i 9 – po 3, najmniej remisów w 3, 7, 10, 12 kolejce – żadnego remisu. Najwięcej zwycięstw goście odnieśli w 12 kolejce – 6, oraz w 1 i 10 – po 4, najmniej w 6 i 13 – po 1.
Najwięcej zwycięstw z rzędu: Ożarowianka – 6, najwięcej porażek z rzędu – Milan - 11, Najdłuższa seria remisów – Podlasie – 3.
Ciekawie przedstawia się statystyka średniej goli na mecz. W klasyfikacji strzelonych goli w meczu najwięcej padało z udziałem Naprzodu – 4,4 gola, Mazur – 4,26, Znicz II – 4,2. W klasyfikacji bramek zdobytych: najwięcej na mecz – Mazur - 3, Energia - – 2,73, najmniej: Milan – 0,46, Drogowiec 1,26, Proch 1,46.
Najwyższe rezultaty: Proch – Ożarowianka 2:6, Żyrardowianka – Podlasie 3:5, Pogoń II – Proch 2:5, Energia – Escola Varsovia 6:1, Podlasie – Naprzód 4:3, Drogowiec – Escola 5;2, Naprzód – Pogoń II 7:0, Energia – Naprzód 5;2, Raszyn – Proch 4:2, Chlebnia – Naprzód 1:5, Podlasie – Chlebnia 3:3, Ożarowianka – Escola Varsovia 5:1, Raszyn – Energia 0:6, Radomiak II – Milan 6:0, Promna – Mazur 6:0, Chlebnia – Znicz 4:2, Escola Varsovia – Milan 4:2, Milan – Znicz II 1:5, Mazur – Podlasie 3;3, Proch – Milan 6:0, Ożarowianka – Raszyn 5:1.
Najczęściej jesienią padający wynik to: 2:1 – 14 razy, 2:0 – 12 razy i 3:1 po 10 razy, Najczęstszym wynikiem remisowym kończyły się mecze rezultatami 1:1 i 2;2 po 7 razy. Ciekawostką jest fakt, że tylko w 3 spotkaniach kibice nie doczekali się goli: Milan – Podlasie, Proch – Radomiak II, Promna – Chlebnia.
Klasyfikacja strzelców:
15 – Mateusz Omieciuch (Podlasie Sokołów Podlaski), Marcel Gorczyca (Ożarowianka Ożarów Mazowiecki).
14 – Michał Ocipka (Naprzód Zielonki), Damian Rakoczy (Żyrardowianka Żyrardów).
13 – Dawid Jastrzębski (Pogoń II Siedlce), Wojciech Trochim (Mazur Karczew).
10 – Michał Kucharczyk (Proch Pionki).
9 - Damian Rakoczy (Żyrardowianka Żyrardów).
8 – Bartłomiej Książek (Energia Kozienice), Adrian Kazimierczak (Znicz II Pruszków)
7 – Marcin Bawolik (Ożarowianka Ożarów Mazowiecki), Damian Bernat (Energia Kozienice), Przemysław Ostrowski (LKS Promna), Jan Zboina (Mazur Karczew), Bartłomiej Nowak (Energia Kozienice), Jarosław Janowski (Escola Varsovia), Łukasz Gikiewicz (KS Raszyn).
6 – Łukasz Gwardiak (LKS Chlebnia), Jakub Grzeszak (LKS Promna), Dominik Staluszka (Mazur Karczew), Oskar Markiewicz (Radomiak II Radom), Wiktor Kieszek (Znicz II Pruszków).
5 – Jan Bąk (Energia Kozienice), Piotr Czerwiński (Energia Kozienice), Kamil Dmowski (Pogoń II Siedlce), Rafał Gil (Proch Pionki), Pawło Ksionz (Mazur Karczew), Krzysztof Kucharczyk (Ożarowianka Ożarów Mazowiecki), Mateusz Michalski (LKS Promna), Michał Nowakowski (LKS Chlebnia), Yevhen Pyłypczuk (Podlasie Sokołów Podlaski), Jakub Podsiadło (Drogowiec Jedlińsk).
4 – Dominik Banach (Radomiak II Radom), Aleksander Biczak-Radlak (Naprzód Zielonki), Przemysław Chyrchała (Escola Varsovia), Mikołaj Majer (Drogowiec Jedlińsk), Konrad Owczarek (Żyrardowianka Żyrardów), Tymon Proczek (Znicz II Pruszków), Marcin Rojek (Naprzód Zielonki), Damian Warmiak (LKS Chlebnia), Mateusz Żebrowski (Mazur Karczew), Ahmed Abdullah (Escola Varsovia), Jan Jaworski (Naprzód Zielonki), Maksymilian Brejnak (Znicz II Pruszków).
3 – Piotr Celiński (Mazur Karczew), Kacper Flisiuk (Znicz II Pruszków), Jan Imiołek (Energia Kozienice), Patryk Jakubczyk (KS Raszyn), Emil Kapusta (Proch Pionki), Filip Kieraga (LKS Promna), Jakub Kosecki (KS Raszyn), Jan Majchrowski (KS Raszyn), Mikołaj Molendowski (Radomiak II Radom), Artur Prokop (Podlasie Sokołów Podlaski), Wojciech Wocial (Naprzód Zielonki), Rafał Wroński (Ożarowianka Ożarów Mazowiecki), Dominik Barciak (Podlasie Sokołów Podlaski).
2 – Maciej Bubiec (LKS Promna), Marcin Burkhardt (KS Raszyn), Michał Drab (Proch Pionki), Kamil Hernik (Naprzód Zielonki), Szymon Iwanowski (Proch Pionki), Mateusz Jasiński (Znicz II Pruszków), Kamil Kacprzak (LKS Chlebnia), Józef Kolasa (Radomiak II Radom), Michał Kozaczkow (Naprzód Zielonki), Krzysztof Kozaczuk (Podlasie Sokołów Podlaski), Jakub Lipski (Żyrardowianka Żyrardów), Bartosz Maciejewski (Escola Varsovia), Konrad Marusiak (LKS Chlebnia), Igor Mińkowski (LKS Promna), Mateusz Niewczas (Drogowiec Jedlińsk), Bartosz Nowak (Podlasie Sokołów Podlaski), Juliusz Olech (Żyrardowianka Żyrardów), Maciej Oleszczuk (Naprzód Zielonki), Hubert Pakuła (LKS Chlebnia), Jakub Piekut (Mazur Karczew), Krystian Przyborowski (Naprzód Zielonki), Kacper Przyłuski (Milan Milanówek), Jakub Sambor (Proch Pionki), Jakub Sokołowski (LKS Chlebnia), Mateusz Szczepański (Proch Pionki), Patryk Walasek (Energia Kozienice), Kamil Waśniowski (Mazur Karczew), Filip Wojciechowski (Drogowiec Jedlińsk), Bartłomiej Zenik (Drogowiec Jedlińsk), Seweryn Ziółek (Radomiak II Radom), Piotr Kolecki (Drogowiec Jedlińsk), Szymon Mucha (Pogoń II Siedlce), Dawid Ardej (Podlasie Sokołów Podlaski), Mateusz Pędowski (Mazur Karczew), Stanisław Narożniak (Ożarowianka Ożarów Mazowiecki), Mikołaj Kunicki (Znicz II Pruszków).
1 – Wiktor Adamiec (Żyrardowianka Żyrardów), Danny Babor (Pogoń II Siedlce), Adam Bajerski (Milan Milanówek), Adrian Bartkiewicz (Ożarowianka Ożarów Mazowiecki), Szymon Cieloch (Znicz II Pruszków), Paweł Czarnecki (LKS Chlebnia), Jehor Czenśkyj (LKS Chlebnia), Dawid Dobrzański (Pogoń II Siedlce), Nicolas Dohojda (Radomiak II Radom), Klaudiusz Dołowy (Escola Varsovia), Michał Duda (LKS Promna), Maciej Gabrylewicz (Żyrardowianka Żyrardów), Kacper Gągała (LKS Promna), Paweł Giel (Ożarowianka Ożarów Mazowiecki), Kacper Gieleciński (Energia Kozienice), Wiktor Głogowski (Escola Varsovia), Olaf Grabowski (KS Raszyn), Mateusz Gromski (Proch Pionki), Krystian Gryglak (Pogoń II Siedlce), Rafał Grzelak (Ożarowianka Ożarów Mazowiecki), Sebastian Grzyb (KS Raszyn), Przemysław Ilczuk (KS Raszyn), Bartłomiej Janiszewski (Energia Kozienice), Szymon Jannasz (Znicz II Pruszków), Piotr Jastrzembski (LKS Chlebnia), Grzegorz Kalisiak (Energia Kozienice), Mateusz Karol (Znicz II Pruszków), Kacper Komycz (Podlasie Sokołów Podlaski), Dawid Konopka (Radomiak II Radom), Krzysztof Kordium (Milan Milanówek), Hubert Kozłowski (LKS Chlebnia), Mateusz Krawczyk (Proch Pionki), Patryk Kwaśniczko (Ożarowianka Ożarów Mazowiecki), Adam Lewkowski (Pogoń II Siedlce), Mateusz Łysik (Mazur Karczew), Sebastian Kaczyński (Mazur Karczew), Mateusz Kociemski (Żyrardowianka Żyrardów), Mateusz Majewski (Pogoń II Siedlce), Wiktor Milczarek (Znicz II Pruszków), Eryk Murawski (Ożarowianka Ożarów Mazowiecki), , Kacper Nastałek (Escola Varsovia), Alexander Nwolisa (Radomiak II Radom), Ifeanyichukwu Onwusonye (Podlasie Sokołów Podlaski), Krystian Okoniewski (Radomiak II Radom), Borys Ostapenko (LKS Chlebnia), Filip Pamięta (Naprzód Zielonki), Michał Panufnik (Podlasie Sokołów Podlaski), Dariusz Pawłowski (Radomiak II Radom), Kacper Rogoziński (Znicz II Pruszków), Piotr Rum (Żyrardowianka Żyrardów), Jan Sawicki (KS Raszyn), Alistair Selamolela (KS Raszyn), Jakub Snopczyński (Radomiak II Radom), Wiktor Stompór (Drogowiec Jedlińsk), Dariusz Strus (Pogoń II Siedlce), Karol Sygnowski (Escola Varsovia), Sebastian Szymerski (Ożarowianka Ożarów Mazowiecki), Krystian Tabara (Znicz II Pruszków), Sebastian Waszczuk (Znicz II Pruszków), Dawid Wierzbicki (Żyrardowianka Żyrardów), Patryk Wołczyński (Drogowiec Jedlińsk), Michał Wójcicki (Milan Milanówek), Kacper Wyszkowski (Znicz II Pruszków), Jan Zborowski (Milan Milanówek), Guilherme Zimovski (Radomiak II Radom), Jakub Łabęda (LKS Chlebnia), Igor Janik (Milan Milanówek), Adrian Nowosadko (Energia Kozienice).
Bramki samobójcze:
1 – Piotr Dobosz (Drogowiec Jedlińsk, w 11 kolejce z Escolą Varsovia), Piotr Kolecki (Drogowiec Jedlińsk, w 12 kolejce z Radomiakiem II Radom), Hubert Kozłowski (LKS Chlebnia, w 3 kolejce ze Zniczem II Pruszków), Piotr Modzelewski (LKS Chlebnia, w 3 kolejce ze Zniczem II Pruszków), Jakub Piekut (Mazur Karczew, w 3 kolejce z LKS Promna), Bartosz Ziółko (Energia Kozienice, w 14 kolejce z Naprzodem Zielonki).
Komentując akceptujesz naszą politykę prywatności.