W przededniu Narodowego Święta Niepodległości powstaje w naszym mieście nowy historyczny mural upamiętniający lokalnych Bohaterów

10th Nov 2024   S.O.K  A. R.

W ramach realizowanego przez nasz Ośrodek projektu „Sokołowskie Orlęta - bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku” już niebawem na fasadzie Zespołu Szkół Salezjańskich, który jest spadkobiercą przedwojennej sokołowskiej szkoły salezjańskiej, widnieć będzie symboliczny obraz z twarzą harcerza i orlim piórem skąpanym we krwi młodych bohaterów.
W lipcu 1920 r., na wezwanie Józefa Piłsudskiego do obrony Ojczyzny stanęło pięćdziesięciu sześciu sokołowskich harcerzy 1 Drużyny Harcerskiej im. T. Kościuszki. Mieli po kilkanaście lat. Jedynym dorosłym opiekunem był ich kapelan - ksiądz podharcmistrz Antoni Święcicki (pierwszy komendant sokołowskiego Hufca ZHP). Zasilili oni 205. pułk piechoty i ofiarnie walczyli z bolszewikami. W pamiętnikach weteranów są zapisane niezwykłe wspomnienia o ich odwadze, karności i umiłowaniu Polski.
Niestety dziewięciu chłopców straciło życie, dziewiętnastu zostało rannych, niektórzy - bardzo ciężko.
Kiedy w 1925 r. sokołowskie progimnazjum zaczęli prowadzić salezjanie, to postawili tych harcerzy za wzór dla swoich wychowanków. W 1928 roku odsłonili w szkole piękną tablicę pamiątkową. Niestety w czasie działań wojennych ta tablica zaginęła, a potem w czasach PRL pamięć o sokołowskich młodych Bohaterach niemal całkowicie zaginęła.
W stulecie Bitwy Warszawskiej dyrektor SOK Marcin Celiński podjął się zadania „poskładania” wszystkich znanych okruchów tej historii, w wyniku czego 15 sierpnia 2020 r. powstała przed naszym Ośrodkiem piękna wystawa poświęcona „Sokołowskim Orlętom”.
Przed niemal rokiem ukazała się pięknie wydana i bardzo wartościowa książka „Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X-XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu” pod redakcją prof. W. Polaka, dr S. Galij-Skarbińskiej i ks. M. Damazyna. Jeden z jej rozdziałów poświęcony jest „Sokołowskim Orlętom”.
Pomysłodawcą całego upamiętnienia bohaterskich sokołowskich harcerzy jest Marcin Celiński, autorem projektu muralu jest Szymon Grochowski, a koordynatorem realizacji zadania jest Grzegorz Gil.
Zadanie jest dofinansowane przez Biuro „Niepodległa” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mural wykonuje doświadczony zespół: Izabela Kucharska, Roman Derlacz i ekipa Live Media Crew.
Bardzo dziękujemy za przychylność i życzliwą współpracę - Zespołowi Szkół Salezjańskich z księdzem dyrektorem Stanisławem Stachalem na czele, a także za ofiarną pomoc logistyczną - Firmie „MADO” z Kosowa Lackiego.


Komentując akceptujesz naszą politykę prywatności.